Zwalczaj uciążliwe chwasty w kukurydzy!

Najważniejszym zabiegiem w uprawie kukurydzy jest zwalczanie chwastów na wczesnym etapie jej rozwoju. Wybierając między zabiegami doglebowymi a nalistnymi, trzeba uwzględnić kilka czynników: warunki pogodowe i wilgotność gleby, rodzaj zachwaszczenia i ewentualną obecność chwastów, których nie da się zwalczyć doglebowo.

Chwasty najtrudniejsze do zwalczenia

Gospodarstwo, które prowadzi Tadeusz Łątka, jest położone w Kujawsko-Pomorskiem i ma powierzchnię ok. 1600 ha. Największą część upraw, ok. 1000 ha, stanowi kukurydza przeznaczona na ziarno, a resztę areału zajmuje rzepak i pszenica. Plantacje kukurydzy znajdują się w kilku lokalizacjach, co pozwala uniknąć dużych strat, związanych z występowaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Problemem jest natomiast znaczne zachwaszczenie: na polach występują głównie chwasty prosowate, przede wszystkim chwastnica jednostronna, komosa biała, tobołki polne, tasznik pospolity.

Jakie herbicydy zastosować?

Po doświadczeniach z nieefektywną ochroną nalistną, a także ze środkami doglebowymi, które miały problem ze zwalczaniem chwastów uciążliwych, w ubiegłym sezonie Tadeusz Łątka zdecydował się na zabieg doglebowy przy użyciu mieszaniny herbicydów Metodus 650 WG (0,5 kg/ha) i Metos 960 EC (0,5 l/ha). Pan Tadeusz był bardzo zadowolony z efektów: Jestem bardzo zadowolony, bo pierwszy raz od wielu lat miałem czystą kukurydzę. Wcześniej stosowaliśmy inne środki doglebowe, ale zawsze jakieś chwasty zostały przepuszczone i trzeba było stosować zabiegi poprawkowe. To jest dla nas bardzo uciążliwe. A w tym roku, przy stosowaniu Metodusa i Metosa, nie było tego problemu. Środki zadziałały bardzo dobrze, pola były czyste. Osiągnięciem było to, że jedna z odmian zaplonowała na poziomie 12,8 t/ha. Uważam, że zawdzięczam to ochronie doglebowej – czystej plantacji, wolnej od chwastów. Nie mieliśmy nic do poprawy, jeden zabieg i koniec. 1004_11082236_S003.jpg

Do zabiegów doglebowych lub sekwencyjnych, których podstawą jest środek działający doglebowo, INNVIGO rekomenduje dwa pakiety herbicydowe: Metodus 650 WG (terbutylazyna, mezotrion i izoksaflutol) + Metos 960 EC (S-metolachlor) oraz Metodus 650 WG + Henik/Nixon 50 SG (nikosulfuron).

  • Słowa kluczowe:
  • Herbicydy